top of page

Зворотна тяга в димарі - чим це загрожує?

  • Причини виникнення цього явища

  • Як визначити недостатню тягу в системі димовідводу

  • Зворотна тяга і вентиляція Способи поліпшити виведення продуктів згорання

Спрямований рух продуктів згорання по димовідвідних шляхах, є засадничим чинником для ефективної і безпечної роботи практично усіх опалювальних пристроїв. Виникає рух повітряних мас в димарі при різниці тисків, температур і щільності, між повітрям в димовідвідному каналі і атмосферою. Тепле повітря в димарі має меншу щільність, і прагнути вгору, а його місце займає холодніші повітряні маси. Але існує таке явище, як зворотна тяга . Прояв цього ефекту видно відразу і неозброєним оком - дим від згорання палива, виходить не так як йому належить в димар, а рухається в приміщення, чим створює небезпека отруєння людини продуктами згорання і чадним газом. Чому в димарі зворотна тяга і як з цим явищем боротися, ми і розглянемо в цій

1. Причини виникнення цього явища

Зворотна тяга, як стало зрозуміло з вищесказаного, є слідство, а причин цьому може бути декілька. І передусім, головною причиною поганої тяги в димарі, і відповідно поява цього ефекту, являється неправильне проектування опалювальної системи і недотримання правил застосування будівельних матеріалів для облаштування системи дымоотведения. Серед інших причин, найчастіше зустрічаються:

«ветровой подпор»

  • Банальне засмічення димаря.

  • Неправильний розрахунок поперечного перерізу димаря. Недотримання висоти системи дымоотведения.

  • Наявність горизонтальних і вузьких ділянок в димовідвідних шляхах.

  • Розташування димаря в зоні "вітрового підпору".

  • Неправильно організована вентиляційна система приміщення і недостатня кількість припливного повітря.

Але часто трапляється, що явище зворотної тяги відбувається несподівано, на раніше нормально працюючому устаткуванні. Це може відбуватися із-за несприятливих погодних умов, таких, як сильний вітер, туман або висока температура повітря на вулиці в літній період. Кожна з цих причин здатна розгорнути напрям руху продуктів згорання, тим самим припинити нормальний процес дымоотведения з опалювальних пристроїв.

  • Вимір швидкості руху повітряних потоків спеціальним приладом. Такий пристрій називається анемометр. Нормальною, тяга вважається при свідченнях пристрою від 10 до 20 Па. Прекрасний засіб виміру руху повітряних потоків, тільки коштує прилад дуже недешево. Крім того, анемометр може показувати рух повітря, але визначити їм напрям, та ще і при швидкості менше 1 м/с практично неможливе.

  • Банальне спостереження за появою диму в приміщенні. Якщо дим є - означає тягу немає або вона недостатня. Цей метод можна використати в опалювальних приладах, працюючих на твердому паливі. У системах опалювання, обладнаних газовими котлами, він може не спрацювати. Хоча сучасні системи мають безліч мір захисту. Датчики по диму є однією із складових системи безпеки на котлах опалювання.

  • Якщо для опалювання приміщення використовується піч або камін, то наявність руху повітря і його напрям можна визначити за допомогою диму від тліючої сигарети або полум'я свічки. Якщо димок, піднесений до топки, заходить в димар, то рух є і в правильному напрямі. Також і з полум'ям свічки, якщо полум'я відхиляється у бік димовідвідного каналу, то система працює, але наскільки вона сильна можна визначити тільки спеціальними приладами.

Рада: Якщо несподівано пропала тяга в димарі, то, передусім, слід визначити причину того, що відбувається. Візуальний огляд димовідвідного каналу - це перше, що треба зробити. Частенько слід просто прочистити димар, і ефект зворотної тяги в нім зникне.

2. Зворотна тяга і вентиляція

    Багато користувачів печей і камінів, особливо після ремонту у будинку, говорять про те, що : "З'явилася зворотна тяга в димарі, що робити із цього приводу". Усіх відразу цікавить вирішення проблеми, але мало хто замислювався, чому саме після ремонту в приміщенні це явище з'явилося. Дуже часто, ефект зворотної тяги з'являється саме у будинках, зі встановленими пластиковими вікнами і якісними дверима. Найчастіше, роблячи заміну вікон і дверей, власники приміщень не замислюються про те, що після таких переробок припиняється нормальне функціонування вентиляційної системи. Як не дивно, поява цього ефекту безпосередньо пов'язана з вентиляцією, вірніше, з її відсутності. Тепле повітря має нижчу щільність і тому прагне вгору. Підігріваючись в опалювальному приладі, повітряні маси піднімаються по димарю, а холодніше повітря спрямовується на його місце. Але в процесі роботи може статися те, що в герметичному приміщенні поступово з'являтиметься область низького тиску і розрядка стане настільки сильним, що почне підтягувати свіже повітря з димаря, "перевернувши тягу", і повернувши рух диму у зворотний бік. Чим краще тяга в димарі, тим довше не буде ефекту зворотного руху продуктів згорання, але без достатньої кількості припливного повітря цей процес неминучий

Для того, щоб розв'язати цю проблему слід організувати приплив повітряних мас з вулиці. Це можна вирішити декількома способами:

  • Створюючи приплив повітряних мас через нещільно закриті вікна, двері або кватирки.

  • Встановлюючи припливні стінні клапани.

  • Монтуючи припливні клапани на вікна ПВХ.

  • Встановлюючи примусову припливну вентиляцію в житло.

Кожен з цих заходів сприятиме проникненню вуличних повітряних мас у будинок, перешкоджаючи зниженню тиску в приміщенні і утворенню ефекту зворотної тяги. Який спосіб вибрати, краще всього порадитися з фахівцем.

3. Способи поліпшити виведення продуктів згорання.

Не варто забувати, що навіть при самій хорошій вентиляційній системі, відведення диму буде неефективним, якщо дымооводящие шляхи забиті або неправильно спроектовані. З неправильним проектом спосіб боротьби є тільки один, розбирання димаря і повна його переробка.

Якщо в димовідвідних каналах є дефект, що знижує відведення продуктів згорання, можна скористатися декількома пристроями, які дозволять поліпшити цей процес.

  • Установка на оголовок труби дефлектора. Принцип його роботи полягає в створенні області низького тиску над димовідводом, за рахунок обтікання пристрою повітряними масами. Різновидів таких пристроїв досить багато. Вибирати їх слід виходячи з діаметру димаря і вітрового навантаження. Слід розуміти, що дефлектор ефективний виключно за наявності вітру. У безвітряну погоду цей пристрій практично марно.

  • Недостатня висота димовідвідної труби. Значно збільшити витяг продуктів згорання в дымовыводящем каналі, можна, наростивши його так, щоб висота його від колосникових грат до оголовка складала 5-7 м.

  • Змонтувавши на димовідводі ротаційну турбіну. Цей пристрій значно посилює витяг диму, створюючи розрядку за рахунок розкручування турбіни, яка використовує для цього енергію вітру.

Зворотна тяга - це явище дуже небезпечне, і не лише появою в житлі чадного газу, але і искровыделением, спрямованим всередину кімнати. При перших проявах цього ефекту слід припинити використання печі або каміна, спробувати самостійно визначити і усунути причину, а якщо це не дало позитивний результат, негайно звертатися до фахівців.

bottom of page